ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Previous Next

Νίκη στο tie-brake για τον ΕΡΜΟΓΕΝΗ στην Πολίχνη [gallery-video]

Μεγάλη εκτός εδρας νίκη πήρε η ομάδα του Ερμογένη επί του Πήγασου Πολίχνης με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη.

Είναι η 3η νίκη που πετυχαίνει η ομάδα μας στο tie-brake, κι αυτό αν μη τι άλλο δίχνει θέληση, αποφασιστικότητα, ενθουσιασμό και καλή φυσική κατάσταση. Το 1ο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 19-19 που πήγαινε πόντο-πόντο. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων το οποίο τους έδωσε και το σετ με 25-20. Στο 2ο σετ η ομάδα μας μπήκε δυνατά και αποφασισμένα και κατάφερε από νωρίς να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο έληξε με 17-25. Περίπου ίδια ήταν και η εικόνα του 3ου σετ με τον Ερμογένη να παίρνει από το ξεκίνημα διαφορά τριών πόντων, την οποία κράτησε και αύξησε στο τέλος του σετ, ολοκληρώνοντάς το με 18-25. Με τον πόντο πλέον εξασφαλισμένο από την κατάκτηση των 2 σετ, ο Ερμογένης μπήκε αρκετά χαλαρά στο 4ο κι έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν νωρίς μεγάλο προβάδισμα. Το σετ δεν δέχεται κριτική, αφού από ένα σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι το "παράτησαν", στρέφοντας την προσοχή και το μυαλό τους στο επερχόμενο tie-brake. Και αυτό φάνηκε στο τέλος αφού η μάδα μας κατάφερε με σοβαρότητα να κερδίσει τελικά το 5ο σετ, το παιχνίδι και τους 2 πολύτιμους βαθμούς.

Για την ιστορία να πούμε πως τα σετ είχαν ως εξής: 25-20, 17-25, 18-25, 25-10, 11-15.